Růže |
U růží přihrneme všechna očka, na které výhony zjara sestřihneme. Ke kořenům parkových růží přihrneme listí. Za mírnější zimy můžeme začít s průklestem okrasných dřevin. Kopeme jámy pro jarní výsadby. Za příznivého počasí rozhazujeme po záhonech a trávnících kompost. Pokud není sníh prohlédneme a opravíme ploty, aby drobná zvěř nemohla do zahrady.
U ovocných stromů bychom měli v prosinci oškrábat starou a odlupující se kůru, mechy a lišejníky a také odstranit ze stromů plesnivé a seschlé plody. Tyto zbytky spálíme, protože by mohly být na jaře zdrojem nebezpečných plísní. Z ovocných stromů můžeme nařezat rouby jádrovin, peckovin i drobného ovoce pro jarní roubování. I v prosinci můžeme získat čerstvé vitamíny .
I na záhonu ještě najdeme zeleninu záhonu (petržel kadeřavá, kapusta růžičková, cibule sibiřská, kadeřávek, špenát, řeřicha zahradní, špenát, zimní salát) .
Ptáci u vody |
Květinám v bytě dopřejeme buď vegetační klid, nebo naopak je udržujeme ve vegetaci. Zálivku přizpůsobíme druhu rostlin. Spíše se osvědčilo zalévat méně než přelévat. Čím je místnost chladnější a rostlina má méně světla, tím potřebuje méně vody. Pravidelně kontrolujeme uložené ovoce a zeleninu. Kontrolujeme stav uložených hlíz jiřinek a mečíků. Prosinec je vhodné využít na opravu nářadí a zahradního nábytku. Nezapomínejme ani na užitečné ptactvo, které je třeba celou zimu přikrmovat, aby zůstalo našimi stálými hosty i v době, kdy sbírají škůdce.
Ze stromů a keřů můžeme vybrat v prosinci několik větví na tzv. barborky. V teple nám ve váze rozkvetou. Na barborky jsou vhodné větvičky z třešní ( rozkvetou asi za tři týdny) nebo zlatého deště (rozkvetou asi za dva týdny).