Řimbaba |
Řimbaba je podobná kopretině
Řimbaba je 50 až 80 cm vysoká trvalka a od kopretin se liší tím, že mají dvakrát zpeřeně dělené listy. Mají jednoduché i plné květy, nejčastěji růžové až červené - proto se jim též říká růžové kopretiny. Nejvíce kvetou v červnu. Pokud řimbabu po odkvětu seřízneme, pohnojíme a důkladně zalejeme, kvetou na podzim podruhé.
Sazenice, které získáváme dělením trsů po odkvětu, sázíme do smíšených skupin, např. vedle kosatců na slunné záhony s vlhčí úrodnou půdou.
Migréna a úporná bolest hlavy nervového původu jsou stavy, které dokáží člověku neuvěřitelně ztrpčit život a vzít veškerou energii. Stejně tak chronické bolesti zad a krční páteře, nebo revmatické bolesti kloubů.. všechny tyto potíže nás nutí brát až nebezpečné množství syntetických analgetik, abychom mohli "normálně fungovat".
Pokud patříte do skupiny takto postižených, určitě se co nejvíce informujte o kopretině řimbabě, protože tato bylinka vás může ušetřit nejen bolesti, ale i nežádoucích účinků léků a zbytečně utracených peněz.
Nadzemní části této byliny se používají k tlumení bolesti nejspíš už po několik tisíciletí, stejně jako k léčbě jiných neduhů, o kterých si povíme níže.
Z řimbaby se připravovaly odvary, nálevy, obklady, čaje a výluhy, které se podávaly lidem trpícím bolestí. Dnes se nejběžněji užívá ve formě alkoholové tinktury nebo tablet s výtažkem účinných látek.
Nutno říci, že její obliba jako analgetika je na vzestupu, s minimem nežádoucích účinků totiž často zabírá i u těžkých případů některých typů migrén a chronických bolestí.
Přírodní léky na bázi výtažků z kopretiny řimbaby dnes koupíme jak v lékárnách, tak i ve specializovaných internetových obchodech.
Řimbaba funguje i jako účinná prevence bolesti!
V případě migrén a chronických bolestí se osvědčilo užívání řimbaby pravidelně v menších dávkách jako forma prevence. Odborné výzkumy dokonce prokázaly, že až 70% pravidelných uživatelů pocítilo znatelné snížení frekvence záchvatů bolesti a její celkové zmírnění... to je v případě přírodního produktu - bylinky, až neuvěřitelný úspěch.
Pokud chceme jako prevenci konzumovat čerstvé listy, postačí 1-2 denně. Jednodušší v takovém případě ale bude zvolit tinkturu nebo tablety a dodržovat předepsané a doporučené dávkování.
Jak ji správně užívat?
Pokud máme k dispozici živou rostlinu kopretiny řimbaby, můžeme na sobě její účinek vyzkoušet tak, že při např. úporné bolesti hlavy asi minutu žvýkáme v ústech 2-3 její listy a pak je polkneme. Někomu sice může být nepříjemná jejich hořkost, ovšem v mnohých případech se nám vyplatí ji vydržet.
(Při užívání tablet či kapek/tinktury je aplikace samozřejmě jednodušší.) Často již do 10-15 minut se dostaví výrazná úleva, u někoho dokonce bolest úplně zmizí.