Saponaria officinalis - mydlice lékařská |
Mydlice lékařská je rozšířená téměř po celé Evropě, na Sibiři, na Dálném východě i v Severní a Jižní Americe. Dobře se ji daří ve vlhkých živných půdách a na zastíněných plochách. Hojně roste podél vodních toků i na březích stojatých vod. V Čechách se s ní můžeme setkat podél železničních tratí, v příkopech, na rumištích, při okrajích cest a křovin a velmi často ji nalezneme také u kostelů či různých kapliček.
Mydlici rozšířili dál po Evropě pravděpodobně Římané, kteří její léčebné i čistící účinky znali už od dob antiky, kdy květy této rostlinky využívali ke změkčení vody a poté na praní jemných tkanin.
Mydlice lékařská totiž obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která má mírné čistící účinky a ve vodě pění. Ještě koncem 19. a začátkem 20. století se rozlámané kousky kořene mydlice prodávaly jako prací prostředek pod názvem „mýdlový kořínek“ i u nás. Hospodyňky v mydlici praly jemné tkaniny, hedvábí a vlnu. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice používat přestala, přesto ji ale dodneška ještě někteří restaurátoři používají k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.
Využití pro léčitelství:
Sbírá se kořen včetně oddenků a výběžků (Radix saponariae) ze 2 až 3 letých rostlin, jež se vykopávají nejlépe v období září až listopadu, případně brzy na jaře (březen až duben). Někdy se sbírá i nať a to na počátku květu. Po omytí studenou vodou se kořeny suší na dobře větraném místě a na slunci nebo za umělého sušení při teplotách do 60 °C.
Droga obsahuje velké množství saponinů (asi 5%), dále sacharidy, pryskyřice, sliz, kaučuk, basorin a minerální kyseliny.
Saponiny ředí hleny v zanícených průduškách a zároveň působí antimykoticky i antibakteriálně, využívá se mydlice zejména při zánětu průdušek, kdy usnadňuje odkašlávání.
Ve formě obkladů se používá na zanícené rány nebo se z ní připravují antirevmatické obklady. Pro vnitřní podání se nejčastěji připravuje ve formě odvaru (1 g drogy na šálek vody), jenž se podává nejvíce 3x denně v maximálně jednotlivé dávce 3 až 8 polévkových lžic.
Odvaru lze použít i při kožních potížích, při ucpaných lymfatických cévách, při žloutence, dně, revmatismu či astmatu, pozitivně působí i při nemocech jater, sleziny a střev, při zahlenění hrtanu nebo při chronických kožních problémech.
Mydlice lze využít i k regeneraci vlasů (1 až 2 polévkové lžíce drogy se vhodí do 1 l vařící vody, 15 minut se luhuje a po vychladnutí se vzniklým roztokem řádně propláchnou vlasy) či k vyčištění nečisté (trudovité) pleti (1 polévková lžíce natě nebo listů mydlice se luhuje přes noc v šálku podmáslí, ráno se trochu ohřeje a jemně se vtírá do pokožky obličeje).
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin